Vlastnictví nemovitosti
Vlastnictví či vlastnické právo je přímé a výlučné právní panství určité individuálně určené osoby (vlastníka) nad konkrétní věcí. Řidčeji se slovo vlastnictví používá také ve významu majetek či jmění. Více na Wikipedie
Osobní vlastnictví
Osobní vlastnictví (byt v osobním vlastnictví, rodinný dům, pozemek, komerční budova)
Prvním krokem při koupi nemovitosti v osobním vlastnictví je třeba se ujistit, že nemovitost skutečně patří prodávajícímu a také, že ji může bez omezení prodat, tedy zda je bez jakýchkoliv závazků, jako je například zástavní právo, nařízená exekuce či věcné břemeno.
To vše je zapsáno na listu vlastnictví k dané nemovitosti, který Vám za poplatek zhotoví na příslušném katastrálním úřadě, případně na kterékoliv poště nebo obecním či městském úřadě, kde můžete využít služby Checkpoint.
Kupující by měl vždy po prodávajícím vyžadovat předložení listu vlastnictví společně s nabývacím titulem. Pokud zjistíte, že na na nemovitosti jsou závazky, není ještě obchod ztracen.
Družstevní vlastnictví
Družstevní vlastnictví, převod družstevního bytu
Družstevní bydlení se vyznačuje tím, že majitelem bytového domu – bytu je družstvo, tedy právnická osoba, nikoliv konkrétní člen družstva.
Členové družstva tedy nejsou majiteli bytů, ale členy družstva s užívacími právy na určitou bytovou jednotku a její součásti na základě nájemní smlouvy mezi nimi a družstvem.
Z tohoto důvodu se při prodeji družstevního bytu neprodává byt jako takový, ale dochází k převodu členských práv a povinností v bytovém družstvu obvykle za úplatu.
A to je také důvodem, proč financování koupi bytu v družstevním vlastnictví hypotečním úvěrem má určitá omezení. Pokud jde družstevní byt do jednoho roku převést do osobního vlastnictví, poté je hypoteční úvěr bez problémů možný.
Prodej družstevního bytu může být v některých případech stanovami družstva určitým způsobem omezen (např. předkupním právem družstva apod.). Proto je důležité se před prodejem svého družstevního podílu u družstva informovat , zda nějaká omezení tohoto typu existují. Samotný převod členských práv a povinností pak nepodléhá souhlasu družstva, je zde pouze oznamovací povinnost.
Při prodeji družstevního bytu se neplatí dań z prodeje nemovitosti (Daň z nabytí).
Nejasné vlastnictví
Ne každá nemovitost má jen jednoho majitele. Třeba s prodejem bytu ve společném majetku manželů, musí souhlasit oba. U nemovitostí, které vlastní několik lidí v podílovém vlastnictví, pak musí s prodejem souhlasit všichni. Prodejce se tedy kupci musí prokázat plnou mocí od všech vlastníků. Nebo smlouvu musí všichni vlastníci podepsat. Jinak novému majiteli hrozí, že přijde o peníze a zůstane bez přístřeší.
Pro bezpečný a šťastný nákup nebo prodej Vaší nemovitosti je důležité seznámit se s co nejvíce úkony. Ty základní najdete na těchto stránkách, podrobný soupis je v e-booku. Objednejte si ho ZDARMA.
------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud ale uvítáte raději osobní radu a profesionální pomoc, objednejte se na bezplatnou konzultaci ZDE
Reference od několika mých klientů a více informací o mě jsou v sekci O MĚ
Ing. Karel Chval
PRODÁVÁTE NEMOVITOST? NEVÍTE SI RADY?